Obraz w ngłówku - blog - różne

WSPINACZKA GÓRSKA W TATRACH

Wspinaczka górska cieszy się sporą popularnością, bo wciąż trzeba uczyć się nowych rzeczy, nowych technik czy testować coraz to inny, ulepszony sprzęt. By zdobyć doświadczenie, potrzeba czasu tak, jak w przypadku innych dyscyplin. Początkujący wspinacze podglądając bardziej doświadczonych, próbują stosować ich wypracowane metody i koncepcje.

Tatry mają rzeźbę oraz klimat zbliżony do alpejskiego. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć gwałtowne zmiany pogody, częste zachmurzenia i mgły, dużą ilość opadów, długo utrzymującą się pokrywę śnieżną czy silne nasłonecznienie i wiatry. Nie dziwi więc fakt nagłego załamania pogody podczas wspinaczki. I do tego trzeba odpowiednio się przygotować.

Bardzo ważne jest również przygotowanie siebie pod względem fizycznym, zadbanie o kondycję i sprawność. Pierwsza wspinaczka powinna odbyć się w miejscu wcześniej poznanym. Natomiast taternicy obowiązkowo powinni zostawić wiadomość (gdzie dokładnie się udają) w "Książce wyjść" lub w swojej bazie noclegowej.

Jeśli od podanego przybliżonego czasu powrotu minie 6 godzin, potraktowane zostanie to jako przekroczenie czasu alarmowego i wtedy TOPR rozpoczyna akcję ratowniczą.

GDZIE ZACZYNAĆ PRZYGODĘ?

W naszych polskich Tatrach interesujące pod kątem wspinaczkowym są 3 doliny z dozwolonym ruchem wspinaczkowym na wybranych ścianach. Mowa tu o rejonach:

  • Morskiego Oka, Przełęczy Białczańskiej, poprzez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę do Wrót Chałubińskiego wraz z boczną granią Mnicha;
  • Doliny Pięciu Stawów Polskich z Doliną Buczynową od Świnicy do Przełęczy Zawrat oraz od Przełęczy Zawrat po Małą Buczynową Przełączkę;
  • Hali Gąsienicowej od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Świnicę do Świnickiej Przełęczy wraz z boczną granią Kościelców po Karb.

Warto zapisać się wcześniej na kurs, zdobyć już pewne podstawy i umiejętności przed samodzielną wspinaczką. Na początku trzeba wdrożyć się w specyfikę tatrzańskiej skały i odpowiednio przygotować kondycję do trudniejszych wyzwań.

Istotny jest fakt, iż taternictwo uprawiać mogą osoby wyłącznie zrzeszone w krajowych związkach alpinistycznych. Natomiast do wzięcia ze sobą osoby trzeciej (takiej, która nie posiada uprawnień) upoważnieni są wyłącznie instruktorzy alpinizmu w czasie trwania kursu taternickiego ze specjalnym zezwoleniem dyrekcji TANAP.